Πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε η Αναγέννηση Άρτας στο Μαρτίνο

.

Η Αρτινή ομάδα δεν κατάφερε να φτάσει στο θετικό αποτέλεσμα που ήθελε και έτσιθα αναζητήσει τους βαθμούςπου χρειάζεται για την παραμονή στην κατηγορία

Την ήττα με 2-0 από τον Οπούντιο στο Μαρτίνο γνώρισε η Αναγέννηση Άρτας, σε ένα παιχνίδι όπου έγινε υπό συνεχή βροχόπτωση.

Η Αρτινή ομάδα δεν κατάφερε να φτάσει στο θετικό αποτέλεσμα που ήθελε και έτσι θα αναζητήσει τους βαθμούς που χρειάζεται για την παραμονή στην κατηγορία στα επόμενα παιχνίδια. Στα αγωνιστικά, στο 5΄ ο Μπαντής έκανε εκπληκτική απόκρουση σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κλωτσοτήρα και στο 16΄ η Αναγέννηση έφτασε κοντά στο γκολ, αλλά ο Ζάχος από κοντά δεν μπόρεσε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα. Στο 27΄ οι γηπεδούχοι είχαν μία καλή στιγμή με τον Σπυριδάκη και στο 41΄ η «Α» έφτασε στο γκολ με τον Νικοπολίδη, αλλά αυτό ακυρώθηκε ως οφσάιντ, σε μία φάση όπου διαμαρτυρήθηκαν έντονα οι Αρτινοί ότι δεν υπήρχε παράβαση.

Στο τρίτο λεπτό της επανάληψης (48΄) ο Οπούντιος άνοιξε το σκορ, όταν ο Νικολόπουλος με ωραία κίνησε και πάσα βρήκε τον Καπό κι αυτός δεν δυσκολεύτηκε από κοντά να κάνει το 1-0. Η Αναγέννηση έψαξε την άμεση απάντηση στο γκολ που δέχτηκε και στο 52΄ είχε μεγάλη χαμένη ευκαιρία σε σουτ του Χρηστογιάννη, με την μπάλα να φεύγει μόλις άουτ. Στο 64΄ ο Παπαβασιλείου έσωσε γι΄ ακόμη ένα παιχνίδι την Αναγέννηση διώχνοντας στην γραμμή την μπάλα σε κεφαλιά του Σπυριδάκη. Η Αναγέννηση στο τελευταίο εικοσάλεπτο ανέβηκε ψηλά για να φτάσει στην ισοφάριση, όμως οι γηπεδούχοι ήταν αυτή που είχαν δύο χαμένες ευκαιρίες με τον Καντού (69΄, 79΄). Πέντε λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα, ο Χρηστογιάννης αρχικά με εκτέλεση φάουλ και ο Σιδηρόπουλος στη συνέχεια με κεφαλιά, «άγγιξαν» την ισοφάριση, αλλά η μπάλα δεν τους έκανε το χατίρι. Τελικά, στο 91΄ σε αντεπίθεση, οι παίκτες του Οπούντιο άλλαξαν ωραία την μπάλα και ο Κόκα διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Διαιτητής: Σχίζας, βοηθοί: Καραγιαννίδης-Τσαλίκης (Αθηνών)

Οπούντιος Μαρτίνου (Μάκης Ζαχαρόπουλος): Τσίμας, Κουτσούμπας, Στυλιανός, Σπυριδάκης, Τσέλλος, Βέλλιος (λ.τρ. 86΄ Μιμιγιάννης), Νικολόπουλος, Βλάχος, Καπός, Κλωτσοτήρας (λ.τρ. 39΄ Κόκα), Καντού (83΄ Πέππας).

Αναγέννηση Άρτας (Νίκος Λάππας): Μπαντής, Κατσαδούρος, Παπαβασιλείου, Χρηστογιάννης, Παπαρούνης, Μάρκος, Γούλας, Νικοπολίδης, Σιδηρόπουλος, Γεωργίου, Ζάχος (67΄ Μανιώτης).