Έκτη συνεχόμενη ήττα για την Αναγέννηση Άρτας, 2-1 στην Κοζάνη

|

Η Αναγέννηση έχει να πάρει βαθμούς εντός γηπέδου από τη νίκη με 2-1 απέναντι στον Ρήγα Φεραίο στις 14 Δεκεμβρίου

Την έκτη συνεχόμενη ήττα της στο πρωτάθλημα του 2ου ομίλου της Γ΄΄ Εθνικής γνώρισε στην Κοζάνη η Αναγέννηση Άρτας, όπου ηττήθηκε από την τοπική ομάδα με 2-1.

Η Αναγέννηση έχει να πάρει βαθμούς εντός γηπέδου από τη νίκη με 2-1 απέναντι στον Ρήγα Φεραίο στις 14 Δεκεμβρίου. Έπειτα ακολούθησαν έξι ήττες (12-3 τέρματα) και? πάλι καλά που υπήρχαν οι δύο νίκες «στα χαρτιά» με Πυρσό Γρεβενών και Λευκάδια για να μαζέψει κάποιους ακόμη βαθμούς η «Α». Πλέον για την Αναγέννηση του Νίκου Λάππα ακολουθεί το εντός έδρας παιχνίδι με το υποβιβασμένο Μακροχώρι, όπου η νίκη είναι φυσικά μονόδρομος, ενώ ο κόσμος περιμένει και μία καλή εμφάνιση μετά από καιρό. Από την άλλη μεριά η Κοζάνη πανηγύρισε μία σπουδαία νίκη και η «μάχη» για την παραμονή ανάμεσα σε τουλάχιστον έξι ομάδες (για μία θέση) συνεχίζεται.

Στα αγωνιστικά, η Κοζάνη ήταν αυτή που έπρεπε και πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση έφτασε στη νίκη. Ο Μπαντής σταμάτησε στο 4΄ το δυνατό σουτ του Τσικόπουλου, ενώ στο 10΄ νέο σουτ του Δρόσου δεν βρήκε στόχο για τους γηπεδούχους. Στο 13΄ ο Παπαβασιλείου έσωσε την Αναγέννηση, διώχνοντας στην γραμμή την μπάλα από την κεφαλιά του Δρόσου και στο 25΄ ο Ζυγκερίδης δεν κατάφερε μόνος του να βρει δίχτυα. Η Κοζάνη που ήταν εμφανώς καλύτερη στο α΄ ημίχρονο, πήρε το προβάδισμα στο 38΄ με το δυνατό σουτ του Ζυγκερίδη εκτός περιοχής.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Κοζάνη συνέχισε την πίεση, θέλοντας να διπλασιάσει τα τέρματα της, κάτι που κατάφερε στο 55΄ όταν ο Μπαντής αρχικά απέκρουσε το σουτ του Ι. Τσικόπουλου, αλλά στην επαναφορά ο νεοαποκτηθείς Δ. Παπαδόπουλος έκανε το 2-0 για την ομάδα του. Η Αναγέννηση ήταν κακή μέχρι τότε, όμως στο 71΄ σε μία από τις ελάχιστες επισκέψεις της στην αντίπαλη άμυνα, κατάφερε με τον Σιδηρόπουλο από κοντά να μειώσει σε 2-1. Ο Μπαντής έσωσε την «Α» από τρίτο τέρμα στο 77΄, σε σουτ του Δρόσου, ενώ στο 83΄ ο πορτιέρο της Αναγέννηση έπιασε πέναλτι του Ι. Τσικόπουλου, για να παραμείνει έτσι το τελικό 2-1. Στα τελευταία λεπτά η Αναγέννηση ανέβηκε ψηλά και πίεσε για την ισοφάριση, αλλά η Κοζάνη δεν κινδύνευσε και κράτησε τη σπουδαία νίκη. Πρώτη εμφάνιση με την φανέλα της Αναγέννησης και μάλιστα ως βασικός, για τον επιθετικό Άρη Μιχάλη.

Διαιτητής: Κουκουλάς, βοηθοί: Λιάρης-Μιχαηλίδης (Μακεδονίας).

ΦΣ Κοζάνη (Γ. Προβίδας): Σταματόπουλος, Ηλίας, Ματούλας, Μπιμπίρης, Τσικόπουλος Η., Τραυλός (80΄ Κρασώνης), Τσικόπουλος Ι., Χαματάϊ (46΄ Παπαδόπουλος Δ.), Ζυγκερίδης (70΄ Δούμας), Ταφαρλής, Δρόσος.

Αναγέννηση Άρτας (Ν. Λάππας): Μπαντής, Τάσσος, Παπαβασιλείου, Νικοπολίδης (46΄ Παπαρούνης), Ηλίας, Μάρκος, Γούλας, Σιδέρης, Μιχάλης (67΄ Σιδηρόπουλος), Γεωργίου, Κατσαδούρος.

Πηγή: sportsnow.gr