Γερή κράση ο ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΕΝΑ

Με τη νίκη

και την όλη παρουσία του στο γήπεδο,

έδειξε ότι ξεπέρασε το σοκ της Καλλονής

Στην πιο κατάλληλη στιγμή ήρθε η νίκη επί του Ατρόμητου με σκορ 1-0 για τον ΠΑΣ Γιάννινα. Μετά την ήττα από την Καλλονή και την κακή εμφάνιση χρειαζόταν η ομάδα τονωτικές ενέσεις για να πάρει βασικά η ίδια πάνω της αλλά και να πείσει ορισμένους δύσπιστους ότι οι κακές στιγμές είναι στο ποδόσφαιρο και ένα άτυχο αποτέλεσμα δεν μπορεί να χαρακτηρίσει την εικόνα και τη μοίρα μιας ομάδας.

Έτσι χτες, παρότι είχε μια δύσκολη αποστολή, κόντρα σε μια καλή και ποιοτική ομάδα, όπου ακόμα και η ισοπαλία θα μπορούσε να χαρακτηριστεί θετικό αποτέλεσμα, όπως στα τελευταία δύο χρόνια που ο Ατρόμητος φαινόταν ακατανίκητος, ο «Άγιαξ» χτύπησε στην πιο κατάλληλη στιγμή και δεν πήρε απλώς θετικό αποτέλεσμα, αλλά ένα τεράστιο τρίποντο, σαν αυτά που μπαίνουν στο μπάσκετ στα τελευταία δεύτερα και κάνουν ανατροπές.

Ο ΠΑΣ με τη νίκη και την όλη παρουσία του στο γήπεδο, έδειξε ότι ξεπέρασε το σοκ της Καλλονής που ήταν μια κακή παρένθεση και επέστρεψε πάλι στο δρόμο των επιτυχιών, δείχνοντας και το μέταλλο που έχει σαν ομάδα. Με το γκολ του Σταύρου Τσουκαλά στο 67’ πήρε τη νίκη με 1-0 και σκαρφάλωσε στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Αρχίζοντας πλέον να ισχυροποιεί την θέση του μέσα στο ιστορικό στάδιο «Ζωσιμάδες» και να το κάνει άπαρτο κάστρο, όπως παλιά. Δύο ματς, δύο νίκες με Απόλλωνα Σμύρνης, Ατρόμητο και έπεται συνέχεια.

Όσον αφορά τη μορφή της αναμέτρησης στο πρώτο ημίχρονο έγινε ένα αμφίρροπο παιχνίδι ανοιχτό για κάθε ενδεχόμενο. Δημιουργήθηκαν σημαντικές φάσεις μπροστά από την εστία και των δύο ομάδων. Σε μια απ’ αυτές το 15’ ο Βελλίδης έκανε την απόκρουση του αγώνα, ίσως και της 4ης αγωνιστικής καθώς με ανεπανάληπτο ρεφλέξ απέκρουσε σουτ του Ιγγλέσιας από απόσταση αναπνοής. Πάντως η εικόνα του α’ μέρους έδειξε ότι όποια ομάδα έβαζε πρώτη γκολ θα έπαιρνε το παιχνίδι. Και ευτύχησε αυτό να το κάνει ο ΠΑΣ στο 67’ με τον Τσουκαλά μετά από έξοχη πάσα του Βίλα.

Στο σημείο αυτό θα πρέπει να σημειώσουμε ότι έπαιξε μπάλα και ο προπονητής Σάββας Παντελίδης καθώς το πέρασμα στον αγώνα του Βίλα ήταν κίνηση ματ. Η ομάδα ανέβηκε, ανέκτησε δυνάμεις και ενώ ο Ατρόμητος με το ξεκίνημα της επανάληψης ήταν απειλητικός, ο ΠΑΣ τελικά κατάφερε να προηγηθεί πρώτος. Και να παίξει έξυπνα στη συνέχεια με απώτερο στόχο όχι μόνο να κρατήσει το 1-0 αλλά με αντεπιθέσεις να ξαναχτυπήσει τον Ατρόμητο με αιφνιδιασμό. Είναι αλήθεια ότι ο ΠΑΣ πάλεψε πολύ και μόχθησε επίσης πολύ για να κρατήσει το 1-0, απέναντι σε έναν Ατρόμητο που είχε ποιότητα στο παιχνίδι του και είχε αφηνιάσει για την ισοφάριση. Δικαιολογημένα είπε στις δηλώσεις του ο πολύπειρος Γιώργος Παράσχος ότι το αποτέλεσμα αφήνει μια πικρή γεύση στην ομάδα του, γιατί πραγματικά είχε φάσεις για γκολ, αλλά εξίσου αληθινή είναι και η δήλωση του Σάββα Παντελίδη ότι στα σημεία υπερίσχυσε ο ΠΑΣ και πήρε δίκαια τη νίκη.

Από τον ΠΑΣ όλοι οι παίκτες μόχθησαν, πάλεψαν, προσπάθησαν. Στην πρώτη σειρά των διακριθέντων περνούν οι Ντάσιος (δίκαια ανακηρύχτηκε MVP του αγώνα), Βελλίδης, Κολοβέτσιος, Βίλα, χωρίς να υστερήσουν οι υπόλοιποι.  Από τον Ατρόμητο καλά πήγαν Ιγγλέσιας, Φυτανίδης, Λαζαρίδης.

Το γκολ

67’: Το 1-0 για τον ΠΑΣ με κοντινό σουτ του Τσουκαλά. Η φάση ξεκίνησε από δεξιά όταν ο Βίλα έκανε συρτή σέντρα στην καρδιά της άμυνας του Ατρόμητου όπου ξεπετάχτηκε ο Τσουκαλάς που με σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Οι φάσεις

5’: Καλό σουτ του Φυτανίδη έφυγε ελάχιστα άουτ από το δεξί κάθετο δοκάρι του Βελλίδη.

11’: Ο Ντε Βινσέντι εκτέλεσε φάουλ έγιναν καραμπόλες στα καρέ Ατρόμητου, σουτ του Κολοβέτσιου απέκρουσε ο Τσενάμο, νέο σουτ από Τσάβεζ έφυγε άουτ.

15’: Ο Ιγγλέσιας άνοιξε την άμυνα από αριστερά έκοψε τη μπάλα στον Παπαδόπουλο που έκανε δυνατό σουτ από κοντά που απέκρουσε σε κόρνερ με φοβερή εκτίναξη ο Βελλίδης.

17’: Συρτό διαγώνιο σουτ του Τσάβεζ εκεί που δεν περίμενε κανείς απέκρουσε ο Τζενάμο με καλή προσπάθεια.

29’: Χλιαρό σουτ του Ίλιτς δεν ανησύχησε τον Τζενάμο.

35’: Δυνατό συρτό σουτ του Τσάβεζ έφυγε μόλις άουτ ενώ ο Τζενάμο έπεσε στη γωνία για κάθε ενδεχόμενο.

41’: Σ’εντρα από δεξιά Ιγγλέσιας κεφαλιά Ναπολεόνι υπό την πίεση του Τζημόπουλου έφυγε άουτ.

45’: Κίτρινη κάρτα στον Φυτανίδη για σκληρό μαρκάρισμα επί του Ντε Βινσέντι.

52΄: Κίτρινη κάρτα στον Ντάσιο για φάουλ επί του Παπαδόπουλου.

65’: Σουτ του Ούμπιντες από το ύψος μεγάλης περιοχής έφυγε πάνω από τα δοκάρια του ΠΑΣ.

66’: Φάουλ Ντε Βινσέντι κεφαλιά του Τσάβεζ έφυγε άουτ.

70’: Σε τραβέρσα Καραγκούνη βγήκε στην πλάτη  της άμυνας ο Παπαδόπουλος αλλά η χλιαρή κεφαλιά κατέληξε στην αγκαλιά του Βελλίδη.

72’: Σουτ του Φυτανίδη βρήκε το δεξί κάθετο δοκάρι του ΠΑΣ έγινε σέντρα από τον Ιγγλέσιας και η κοντινή κεφαλιά του Ταυλαρίδη έφυγε άουτ.

75’: Κίτρινη κάρτα στον Καραγκούνη.

93’: Κίτρινη κάρτα στον Κρητικό που ήταν στον πάγκο.

Η διαιτησία

Ο διαιτητής Κάμπαξης (Ευβοίας) σε γενικές γραμμές ήταν καλός και παρακολούθησε από κοντά τις φάσεις. Βέβαια έκανε και ορισμένα λάθη, που δεν επηρέασαν το αποτέλεσμα αλλά και τη ροή του παιχνιδιού. Επόπτες ήταν οι Ευθυμιάδης (Πιερίας), Κωσταράς (Αιτωλοακαρνανίας).

Οι συνθέσεις

ΠΑΣ: Βελλίδης, Ντάσιος, Μιχαήλ, Τζημόπουλος, Κολοβέτσιος, Τσουκαλάς (87’ Μπέριος), Κοροβέσης (56’ Βίλα), Λίλα, Ίλιτς, Ντε Βινσέντι (76’ Κεϊτά), Τσάβεζ.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Τζενάμο, Ταυλαρίδης, Φυτανίδης (82’ Καραμάνος), Μπρίτο, Ναπολεόνι (66’ Ναπολεόνι), Παπαδόπουλος, Ιγγλέσιας, Γιαννούλης, Ούμπιντες, Λαζαρίδης, Γκαρσία (73’ Γεωργίου).